TEA e-Entsüklopeedia ülesehitus

TEA e-Entsüklopeedia
on TEA Entsüklopeedia elektrooniline, „täiendatud“ väljaanne, mis avab mitmed Eesti teatmekirjanduse ajaloos seni kasutamata jäänud võimalusi.

TEA e-Entsüklopeediasse sisenemisel leiab kasutaja end avalehelt, mis sisaldab ka linke peamistele kultuuri ja teadusega seotud organisatsioonidele, paljudele avalik-õiguslikele andmekogumitele ja arhiividele jpm. Avaleht on kättesaadav kõigile e-Entsüklopeediat külastavatele Interneti-sirvijatele.

Täisfunktsionaalsesse e-Entsüklopeedia  keskkonda sisenemiseks on vaja sisestada kasutajatunnus ja parool. (See on võimalik ka ID-kaardi lugeja abil). Nii lisandub kasutajale palju vajalikke Internetiliideseid – isiklik kalender, e-post, aadressiraamat, detailne viiteotsing, uudistefilter, kasutajaliidese mugandamine jpm, mis avalehe kasutamise käepärasemaks teevad. Samuti avaneb automaatselt e-Entsüklopeedia täisversioon ning ligipääs kõigile TEA e-toodetele, mille kasutusõigus on sisselogijal olemas  (sõnaraamatud, keeleõpikud ja reisijuhid, mille e-nimekiri kasvab lähiajal kiiresti).
TEA e-Entsüklopeedia ise koosneb viiest põhimoodulist:

Menüüribast saab valida otsetee paljudesse entsüklopeedia funktsioonidesse: kaardiliidesesse, tabelite ja skeemide kogumisse, kronoloogiamoodulisse ja multimeedialoendisse. Samuti on menüüriba alt võimalik välja trükkida kas terve artikkel või lugejat huvitav lõik sellest.

Märksõnastikumoodul võimaldab lihtotsingut märksõnastiku/registri hulgast ja täppisotsingut, mis leiab otsitava termini kõigist entsüklopeedia artiklitest. Artiklite loend näitab otsitavatele eelnevaid ja järgnevaid artikleid, mis samuti kergendab otsitava info leidmist. Lugejat huvitaval artiklil klõpsamisel avaneb puu, millelt on näha artikli põhiosi.

slaid1

Artikliosa sisaldab kogu informatsiooni, mis on edastatud paberentsüklopeedias, ja lisaks sellele teksti- ja pildimaterjali, mis paberversioonile omase mahupiirangu tõttu sealt välja on jäänud. Neil samadel põhjustel on e-versioonis võimalik näha pilte suuremalt ja parema kvaliteediga. Lisaks on e-versioonis lisatud artiklitele videoklippe, animatsioone ja helikatkendeid. Sinise värviga on eristatud hüperlingid (hüpe seostatud artiklile). Hindamatut väärtust lisavad artiklitele ka toimetuse poolt koostatud Interneti-linkide kogu, mille abilsaab otsitavale lisainformatsiooni leida.

slaid2 slaid3

Artikliosasse on integreeritud mitu informatsiooni leidmist hõlbustavat moodulit:

Multimeediapaneel avab iga artikli juurde pildi- ja multimeediamaterjali omaette aknas, kus on seda võimalik kas eraldi vaadelda või välja trükkida.

Lisafunktsioonidest olulisim on viide artiklile, mis on vajalik uurimistööde või referaatide koostajatele. Tähtis on ka e-Entsüklopeedia kasutaja võimalus teavitada artikli toimetajat oma täiendustest või parandustest, mis aitavad entsüklopeediat ajakohasena hoida.

TEA e-Entsüklopeedia miinuspoolel on kindlasti trükisoojade sõnamaimude lõhna puudumine värskel trükisel, ja raamatu sirvimise lõbu kadumine. Plusspoolel on aga teabe ja multimeediaosa pidev uuenemine koos ajakohaste vahendite täienemisega.